REB-17-PROG-0379

REB-17-PROG-0379 azonosítószámú támogatás 350000Ft

Szentetornyai bizonyságtétel

2017. október 1-jén megtelt a szentetornyai evangélikus templom a gyülekezet reformációi emlékünnepén. Az ünnepre vendégek is jöttek: 18 fő érkezett a nyírteleki Filadelfia evangélikus gyülekezetből. Az igehirdetés szolgálatát Malik Péter Károly evangélikus lelkész végezte a Róm 12,1–2 alapján, s a személyes reformáció szükségességét hangsúlyozta. Az istentiszteleten énekes szolgálat is elhangzott és bizonyságtételek is voltak. Az egyik bizonyságtevő Rózsa Sándor volt. Ő elmondta, hogy az öccsével együtt a nagymamája nevelte fel, így már 14 évesen dolgoznia kellett. Később családot alapított. Felnőttkorában hallott az evangéliumról, és egy csendeshéten tért meg. Életének 50-es éveiben adódott a lehetőség, hogy befejezze középiskolai tanulmányait, majd leérettségizzen. Így 57 éves korában szerezte meg az érettségi bizonyítványát és a tanyagondnoki végzettséget. Más esetében ez talán már megszokott, de a görögszállási cigányok között sajnos még egyedi eset. Sándor elmondta, hogy tanulmányai során sokszor merült fel a gondolat, hogy feladja a terveit, mivel a munka mellett nem volt könnyű tanulni, és az ő korábban már nem fog úgy a fej, mint egy fiaatalnál. A gyülekezetben azonban biztatást kapott arra, hogy tartson ki, ne adja fel. Az egyik lelki testvére azt mondta: „Sanyi, legyen benned kitartás!” Fő motivációja az volt, hogy példát mutasson a helyi cigány fiataloknak: 8. általános után nem kell megállni, van más lehetőség. Sohasem késő elkezdeni. Sándor számára a Kol 4,2 volt az a bizonyos vezérfonal: „Az imádkozásban legyetek kitartóak, és legyetek éberek: ne szűnjetek meg hálát adni.” Most is azt üzeni mindenkinek, hogy legyenek éberek a tanulásban, nagyon fontos a kitartás, ne adják fel. A szentetornyai roma fiatalok elé is ilyen példát adott, erre biztatta őket. Az istentisztelettel párhuzamosan a gyermekek számára külön foglalkozást tartottunk. A reformációi napon közös ingyenes ebéd is volt, amelyen több mint kétszázan vettek részt. A nap során a kisebbek és a felnőttek közül néhányan Luther Márton életét film formájában is megismerhették. A reformációi napon a templomban tematikus kiállítást is megtekintettek a látogatók, az 500 évvel ezelőtti németországi reformációra emlékezve. Ezt a napot a Magyarország Kormánya által létrehozott Reformációi Emlékbizottság anyagi támogatásával tudtuk megszervezni.

LACZKI JÁNOS